Close

Hyundai Tucson: nüüd ka iselaadiva hübriidajamiga

Nissan Qashqai konkurent on müügil nii esi- kui ka nelikveolisena. Hyundai üheks trumbiks on jätkuvasti pikk garantii – nüüd on see seitse aastat ilma läbisõidupiiranguta. Eestis müügil, baashind 19 990 eurot.

Soodsaim kortsudevastane ilulõikus on patsikummi pingutamine ja aasta alguses läbis seesuguse „operatsiooni“ ka Hyundai Tucson, mis toodi uuendatuna esmakordselt publiku ette märtsikuisel New Yorgi autonäitusel. Kolme aasta eest esitletud Tucsonist on tänaseks saanud Euroopas enimmüüdud Hyundai, mida on kaubaks läinud enam kui 390 000 autot. Ja kuigi see mudel on jätkuvasti valus pind Nissan Qashqai suures varbas – lisaks Ford Kugale, Škoda Karoqile ja teistele sarnases mõõtkavas teostatud „okastele“ –, hoiab Hyundai enese menuartiklit hoolega trimmis ja sestap ei piirdunud uuenduskuur pelgalt uue iluvõre ja muudetud kaitseraudade paigaldusega.

Jah, viimased on koos uute leed-päevatuledega tõesti teistsugused, ent auto ilme on eelkäijaga üsna sarnane ning muudatuste tuvastamiseks tuleks liikurid kuhugi kõrvuti seisma panna, millest ka loo alguses kõlanud võrdlus. Ent hoopis põnevamad uuendused on seekord kerepaneelide all, sest Tucson on nüüd saadaval ka pehme hübriidina, pakkudes omas klassis pea ainsana kombinatsiooni diiselmootorit sisaldavast hübriidajamist, automaatkäigukastist ja nelikveost. Jah, sarnane komplekt on ka Kial olemas ning pealekauba umbes 4000 eurot odavam, ent Tucsoni ilme on moodsam ja pole nii raskepärane kui kontsernikaaslasel.

Kuidas on lood rammuga?

Kaheliitrist turbodiislit pakutakse meil iselaadivas hübriidajamis, mis arendab 135 kW/185 hj @ 4000 p/min ja 400 Nm @ 1750-2750 p/min. Sellistel isenditel on 48-voldine elektrisüsteem ja starteri asemel mootorgeneraator (MHSG), mis muudab auto aeglustumisel kineetilist energiat elektrienergiaks, mis „ladustatakse“ varuratta pessa paigutatud liitiumioonakusse (0,44 kWh). Kiirendamisel töötab MHSG aga 12 kW/16 hj arendava elektrimootorina, mis toetab „õlipõletajat“ suurtel koormustel. Sellise ajami ja kaheksakäigulise automaatkäigukastiga varustatud Tucson saavutab 100 km/h 9,5 sekundiga ja auto keskmine kütusekulu on 5,6-5,8 l/100 km (NEDC).

Hübriidajami kõrval on valikus 1,6-liitrine diiselmootor ja samasuguse töömahuga ottomootor, mõlemaid pakutakse kahes võimsuses. 1,6-liitrine „õlipõletaja“ arendab kas 86 kW/115 hj või 101 kW/136 hj, nõrgemat versiooni saab ainult koos kuuekäigulise käsikäigukasti ja esiveoga. Võimsam versioon on varustatud seitsmekäigulise „automaadiga“ ja saadaval ka nelikveolisena. Ottomootorite korral kehtib samasugune skeem: 98 kW/132 hj arendav versioon tuleb esiveo ja kuuekäigulise manuaalkäigukastiga, võimsam 132 kW/177 hj arendav variant aga seitsmekäigulise „automaadiga“ ning nii esi- kui nelikveolisena.

Kuidas see sõidab?

Oleneb ootustest. Kui loodate hübriidi küüdis Tallinnast Võrru loovida vaid kahe liitri kütusega ning ootate igal nädalal Greenpeace’lt aukirja, mille toob kohale valge kakupoeg, siis tuleb teil pettuda. Kui aga otsite lüngavaba dünaamikat, mida omades ei pea pükse pandimajja viima, siis kindlasti mitte. Sellist ajamit tuleb võtta kui harjunust kiiremini toimetavat start-stopp-süsteemi, mis koostöös automaatkäigukastiga silub turbolaaduri viivituse peaaegu märkamatuks ja tagab linnakiirustel reipa mineku ka väljaspool Sport-režiimi. Maanteel kujunes diiselhübriidiga keskmiseks kütusekuluks 5,6-5,8, linnas 7,2-7,4 l/100 km ja tipptunni ummikutes oli see vähem kui kümme liitrit 100 km kohta.

Ja ehkki Tucsoni vedrustus on jäigem kui sarnasel Kia Sportage’il, on see õnnestunud kompromiss mugavusest ja suutlikkusest, püsides vaikne isegi Riia munakividel. Küll võib üle „lamava politseiniku” veeremist saata muljetavaldav tümps. Lähtuvalt üsna kõrgest kliirensist (172 mm) auto küll noogutab kurvides, kuid mitte nii palju, kui põhirivaal Nissan Qashqai. Tundetu roolisüsteem on hea vastusurvega ja Tucson pakub lõõgastavat, aga mitte ülearu hästi mällu sööbivat sõitu. Hübriidajami korral jääb meelde tegus dünaamika, täiendamist vajaks aga mudeli müraisolatsioon, sest maanteel kujunes sõitjateruumi mürataustaks rehvimüra tõttu umbes 81-84 dB.

Kas seespool on samuti midagi uut?

Uuendatud Tucsoni armatuurlaud on kaetud materjaliga, mis on katsudes pehme ja tänu sellele, et nii muudetava kõrgusega esiiste kui ka kahes sihis reguleeritav roolisammas kuuluvad põhivarustusse, peaks ka mugava sõiduasendi leidmine olema lihtne ülesanne. Vaade ette ja külgedele on hoolimata jämedatest A-piilaritest päris hea ja kuigi tahapoole on nähtavus jämeda C-piilari tõttu piiratud, aitab seda parandada põhivarustusse kuuluv tagurduskaamera. Varustustasemetel Fresh ja Comfort on armatuurlaua ülaosas 7,0-tolline infolustisüsteemi ekraan, kahe kallima (Style ja Premium) puhul pakutakse seda aga tolli võrra suurema diagonaali ja navigatsioonisüsteemiga.

Kahe kallima varustuse korral lisandub näidikuplokki veel 4,2-tolline infopaneel. Apple CarPlay, Android Auto ja hääljuhtimisega Bluetooth-liides on ette näidata kõigil autodel. Esimeses reas ei tohiks end ahistatuna tunda isegi pikakasvulised ja juhul, kui seal just korvpallurid ei lösuta, annab teise ritta mugavalt istuma panna ka keskmist kasvu täiskasvanuid. Kahe topsihoidjaga tagaistme käetugi on põhivarustuses ja kaheosalise (60:40) tagaistme seljatoe saab 513-liitrise pakiruumi laiendamiseks maha käänata, misjärel ulatub viimase maht 1503 liitrini, mis olevat omas klassis suurim. Hübriidajami korral on pakiruum pisut väiksem, jäädes baasmudelile alla 54-liitriga.

Mida öelda lõpetuseks?

Tucson passib hästi koolibussi rolli, sest kolm aastat tagasi teeniti Euro NCAP turvatestis maksimaalsed viis tärni (täiskasvanute ohutuse eest 86%, laste ja elektrooniliste abimeeste eest aga 85 ja 71%). Baasvarustuses on kuus turvapatja ning varustustasemetel Comfort ja Style on lisatasu eest saada nii pimenurga jälgimine kui ka jalakäijaid tuvastav avariiennetussüsteem, mis sisalduvad kalleimas varustuses Premium, kuid mida baasversioonile ei pakuta. See annab ka vihje, millisest varustustasemest peaks valimist alustama – Freshist ülespoole liikudes saate ka käsitsijuhitava kliimaseadme asemel automaatse kahetsoonilise, elektriliselt seatava nimmetoega juhiistme ja kiirushoidiku.

Uuendatud Tucsoni silmnägu sarnaneb nüüd Santa Fe näolapile ning diiselhübriidi ost on kindla peale minek, eriti kui sõidate pikemaid distantse. Õnnetuseks on selline komplekt küll üsna kallis, ent ülejäänud mootorid ei jää hübriidajami poolt pakutavast väga kaugele maha. Ottomootoritega autod saavutavad kiiruse 100 km/h 8,9 kuni 11,5 sekundiga ning kulutavad sõltuvalt käigukastist ja veoskeemist kütust keskmiselt 6,9-7,9 l/100 km. Mittehübriidsete „õlipõletajate“ vastavad andmed on 11,2-12,0 s ja 4,8-5,3 l/100 km. Lisavarustuse hulgas on palju tarvilikku ja garantii katab seitse aastat ilma läbisõidupiiranguta. Sõidumugavuse huvides võiks jätta võtmata vaid 19-tollised rehvid.

Meeldis:ruumikas interjöör koos mahuka pakiruumiga, hea varustus, pikk garantii, diiselhübriidi dünaamika.

Ei meeldinud:rehvimüra, tundetu roolisüsteem ja jäigapoolne vedrustus väikestel kiirustel.

Rivaalid:Ford Kuga, Kia Sportage, Nissan Qashqai, Seat Ateca ja Škoda Karoq.

Hyundai Tucson 2,0 CRDi Hybrid 4WD

Baashind: 34 990 eurot.

Mootor: R4, 2,0-liitrine turbodiisel

Võimsus: 136 kW/185 hj @ 4000 p/min.

Pöördemoment: 400 Nm @ 1750-2750 p/min.

Aeg 0–100 km/h: 9,5 s.

Tippkiirus: 201 km/h.

Kütusekulu: 5,6-5,8 l/100 km (18-tolliste rehvidega).

CO2pääst: 149-153 g/km (18-tolliste rehvidega).

Pikkus/laius/kõrgus: 4480/1850/1645 mm.

Telgede vahe: 2670 mm.

Pakiruumi maht: 459-1503 liitrit.

Tühimass: 1704-1842 kg.

Kütusepaagi maht: 62 l.

Rehvimõõt: 225/55 R18.

Autor Kaido Soorsk, whatcar.ee